Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  ART / Lithographs / Silkscreen 14632096



*

nr 1463 2096


Josef Albers

(1888-1976), USA


Josef Albers (1888-1976), USA. No signature, Image dimensions. 20, 5x20x5 cm, outer dimensions including frame: 31, 5x31, 5 cm,


SILKSCREEN, Ej signerad, bildmått. 20,5x20x5 cm, yttermått inklusive ram: 31,5x31,5 cm


Josef Albers, German-amerikansk artist born 1888 in Nordrhein-Westfalen, dead 1976 in New Haven, Connecticut, USA.

Estimate:

700

Sold:

SEK 1000

Auction date:

Monday April 25 2022
at 19:43:08


  • Bid history
Time Bidder Bid
30/3 23:19:23 1      Vinnande bud
1/4 08:30:08 2      450 kr
1/4 08:30:08 1      500 kr (Robot)
21/4 20:50:10 3      1.000 kr
21/4 20:50:10 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Apr 25

Grafik

Tema Grafik är en auktion med litografier, etsningar och annan grafik av konstnärer och formgivare som Valerio Adami, Horst Antes, Hans Arnold, Enrico Baj, Ola Billgren, Frank Björklund, Olle Bonniér, ...



Read more about Grafik

  • Artist/Designer

Josef Albers

Josef Albers, German-amerikansk artist born 1888 in Nordrhein-Westfalen, dead 1976 in New Haven, Connecticut, USA.

Read more about Josef Albers
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: amerika amerikansk bildmått ej signerad josef albers litografier serigrafi usa
  • 7206 SILKSCREEN
    Pelle Ã…berg (1909-1964), Sweden. "Sally", numbered..//
     

    Auction ends
    in a week
    20 maj at 18:39




Ladda ner broschyr